Zdroje a aplikace
Během našeho výzkumu historie a osudů osobností Českoslovanské obchodní akademie ve válečném období jsme vycházeli ze zdrojů, jejichž soupis připojujeme níže. Vzniklé webové stránky slouží jako platforma pro prezentaci zjištěných informací, které máme v plánu do budoucna ve spolupráci s našimi studenty rozvíjet a doplňovat.
Použité informační a materiálové zdroje:
- Archív Českoslovanské akademie obchodní (ročenky, výroční zprávy, osobní složky učitelů)
- Dokumenty Národního archívu ČR
- www.holocaust.cz
- www.jewishmuseum.cz
- cs.wikipedia.org
- Archív městta Bystré
- Metodický materiál zpracovaný Multikulturním centrem v Praze
- www.geni.com
- https://temata.rozhlas.cz/milena-balcarova-fischerova-verni-zustaneme-8044887
Aplikace:
V roce 2022 u příležitosti Mezinárodního dne památky obětí holocaustu (27. leden) byla zprovozněná aplikace MemoGIS Praha. Jejím prostřednictvím je možné přímo z mobilního telefonu nebo z počítače nahlédnout do mikrohistorie vylučování Židů z většinové společnosti, omezování jejich práv a interakce s okolním světem. Aplikace promítá klíčové informace o víc než třiceti tisících obětech holocaustu a místech pronásledování na mapu Prahy. Žáci si tak mohou projít každodenní cestu do školy a zjistit, kolik případů perzekuce se na jejich trase stalo.
Tuto webovou aplikaci vytvořil Masarykův ústav a Archiv AV ČR ve spolupráci s Institutem Terezínské iniciativy a Multikulturním centrem Praha. Projekt podpořila Technologická agentura ČR a bude dlouhodobě rozvíjen v rámci českého uzlu Evropské infrastruktury pro výzkum holocaustu.
Aplikace MemoGIS je dostupná na adrese https://ehri.cz/memogis/praha/.